учасниця Буковинського клубу сучасної вишивки "Вечорниці"
Асортимент сучасного ринку вишивальних матеріалів вражає, але в більшості випадків, говорячи про нитки для вишивання, мається на увазі муліне різних фірм. Про віскозні (стовідсотково штучний шовк) і нитки з натурального шовку рідко хто згадує, хоча кількість фірм, що випускають шовкові нитки надзвичайно велика:
- бобінні російські і китайські нитки для машинної вишивки (сильна крутка, проте дешеві доступні для широкого споживача)
,
китайська, індійська і турецька (найпоширеніша марка ENSTITUT) віскоза слабкої крутки (нечасто зустрічається, проте краще лягає і недорога)
,
штучний шовк для вишивання Madeira decora
(недорогий, у пачці 5 метрів, слабка крутка, гарно лягає)
натуральний і штучний шовк DMC і Anchor (дорожчий за усі вищеперераховані варіанти, слабка крутка, гарно лягає, у моточку 8 метрів)
,
Кольорова гамма шовку і віскози для вишивання широка, нитки мають приємний блиск і готова річ набуває особливого святкового вигляду. І недаремно, адже шовк – матеріал складний і вибагливий, але знаючи деякі хитрощі, роботу з шовковими нитками можна перетворити на задоволення.
Насамперед потрібно пам*ятати, що шовкові нитки дуже переплутуються, тому зберігати шовк краще окремо від інших ниток. Кінці ниточки на бобінках по закінченню роботи я приклеюю скотчем, кожну бобінку зберігаю в окремому мішечку. Шовк типу madeira decora і турецький завжди намотую на картонний органайзер (його можна купити або вирізати самостійно з картону, в останньому випадку потрібно слідкувати щоб краї не мали зазубринок, інакше шовк буде кошлатитись).
Перед початком роботи з шовковими нитками я обрізаю нігті коротше (довгі торкаючись ниток можуть залишати петельки), слідкую щоб руки були гладенькі, при необхідності змащую кремом.
Голку потрібно вибирати з тупим кінцем, але з найменшим вушком – через велике нитка буде весь час ковзати, її важко буде постійно вирівнювати.
Зазвичай шовком вишивають у 2 нитки, закріпляючи нитку потрібно на кінці робити петельку (так і виворітна сторона роботи буде акуратна і нитка закріпиться міцно)
.
Вишивати я починаю з ліва направо, весь час пригладжуючи лівою рукою готові стібки, слідкую щоб у процесі роботи нитки не перекручувались. Час від часу нитку потрібно витягувати з голки і розкручувати по усій довжині, починаючи від кінця , що знаходиться ближче до вишивки.
Вишиваючи шовком, економити на нитках я не раджу. По-перше, хвостики потрібно залишати довгі, адже затягувати з вивороту доведеться на довшу відстань, ніж це роблять, вишиваючи хрестиком. По-друге, нитка біля голки, буде куйовдитись, кручена розділятись на дві частини (для акуратних стібків вона не годиться, її доведеться викинути).
Коли ниточка закінчується затяжку на вивороті потрібно робити хоча б на 2 сантиметри, намагаючись заховати кінець під вузькі або затягнуті стібки (типу виколів, сіточки, качалочки). Я, наприклад, спочатку ховаю ниточку на 1 – 1,5 см, потім роблю петельку, продіваю туди голку з ниткою, а потім ще продовжую ховати на 1 см.
Це робиться для того, що якщо річ буде пратись і активно носитись, хвостики, які можуть вилізти з-під швів можна було акуратно підрізати, а далі петельки вони не розсотувались.
Прасувати готову річ потрібно з виворітного боку негарячою праскою з функцією відпарювання або старим способом прасування через вологу марлю адже не весь шовк може витримати високу температуру і може поплавитись. Для того, щоб такої неприємності не сталось, перед початком роботи (особливо масштабної або такої що потребуватиме частого прання і прасування) необхідно провести тест на температурний режим і у випадку використання кольорового шовку – тест на линьку. Для цього на шматочку тканини вишиваємо декілька стібків, а потім перемо у максимально можливій для даної тканини гарячій воді, даємо висохнути і прасуємо. Досвід показує, що більшість шовкових ниток витримує температуру 60 градусів, лише турецькі нитки Еnstitute можна прасувати при 90 градусах.