Форма входу

Категорії розділу

Практичні поради і статті [7]

Корисна інформація


Інтернет-магазини






Пошук

Каталог статей

Головна » Статті » Практичні поради і статті

Деякі поради з оформлення вишивок
Оформлення готової вишивки - відповідальна річ. Адже та краса, що з любов*ю вишивалася кілька місяців, може бути зіпсована невдалим підбором багета, паспорту, їх дисгармонією, неправильним розташуванням вишивки в рамі чи іншими дрібницями. Підбір оформлення мене виснажує. Я можу більше години вибирати варіанти і все одно потім сумніватися в правильності вибору. Проте мені дуже полегшують життя деякі практичні поради. Поділюсь і з вами :)
Старайтеся не оформляти декілька робіт відразу в один день, краще взяти одну і сконцентрувати всю свою увагу на ній!
Ніколи не прив'язуйте оформлення до вашого домашнього інтер'єру!
Картина - це індивідуальність! І в жодному разі не можна, підбираючи багет, згадувати про колір шпалер у вашій квартирі! Звичайно ж, враховуйте кольорову гаму інтер'єру, щоб картина в ньому виглядало гармонійно, а не шокуюче!
А тепер розберемо окремо кожну деталь. Зазвичай я оформлюю свої роботи у рами з паспарту. Паспарту - це кольоровий щільний картон (або інший аналогічний матеріал), що обрамляє вишивку. Іншими словами, паспарту - це поля між фізичною рамою і зображенням.

Навіщо воно потрібно? По-перше, паспарту полегшує сприйняття твору, допомагаючи глядачеві сконцентрувати свою увагу на зображенні. По-друге, грамотно підібране паспарту може акцентувати ті чи інші деталі зображення і, тим самим посилити естетичний вплив на глядача. По-третє, рамка і паспарту є елементами узгодження зображення як з поверхнею стіни, так і з іншими близько розташованими об'єктами. По-четверте, паспарту саме по собі може бути предметом мистецтва.

Які бувають паспарту? Найпростіше - одинарне одноколірне паспарту. Палітра кольорів найрізноманітніша - від солід-кольорів, до блискучих, з "іскоркою" чи мармурових. Бувають тиснені чи з ледь помітним візерунком. 

Приклад роботи з простим одинарним паспарту:


Подвійне та потрійне паспарту. Варіант складний, але гарно виглядає. Найчастіше темніший колір картону внизу, світліший паспарту зверху. Особливо подвійний варіант підходить до багатьох робіт:

  

А ось, як на мене невдалий варіант оформлення з подвійним паспарту. Весь ефект зіпсувало занадто широке поле нижнього яскраво-рожевого паспарту:


Далі - приклади потрійного паспарту:

 і знову янголята, але вже в потрійному картоні 

За формою паспарту бувають квадратні, круглі, овальні та взагалі якоїсь іншої спеціальної форми. Квадрат, коло і овал вирізають і у нашому місті. Спеціальні паспарту у Чернівцях недоступні широкому загалу. Можливо, десь можна зробити на замовлення.

    

Можливий варіант оформлення серії робіт у одну картину. Такі речі, зазвичай виглядають досить пристойно:

 

Розмір полів паспарту, як правило, стандартний - 5 см. Нижнє поле можна зробити на сантиметр більшим. Це зробить картину виразнішою, але візуально цей сантиметр не буде зайвим.
Ось, наприклад, у цій моїй роботі нижнє поле паспарту 5 см, решта - по 4,5. Хіба помітно? smile
Seasonal Topiaries, Autumn
А ось аналогічна робота з симетричним паспарту. Як на мене - низ залегкий. Вона ніби незаземлена. Я оформляла їх у різний час і забула про нюанс із збільшенням нижнього поля паспарту.
Seasonal topiaries, Summer
І це ще одна порада щодо оформлення - серії робіт завжди оформлюйте одночасно!

Тож якого розміру має бути паспарту? Нульові поля використовують зазвичай при обрамленні вишивок а-ля "живописні полотна". На кшталт Голден Кайт, Гобленсет та інші - якщо вишита робота імітує живопис.

Нульові поля також використовують для оформлення картин, вишитих бісером. Паспарту, якого не видно з-за багету, піднімає скло над бісеринками і не деформує їх. Звісно ж вишиті ікони також не передбачають викорисання паспарту. До них швидше підходять широкі багаті золочені багети, що нагадуватимуть кіоти.
  

Треба зазначити, що маленькі поля практично не виконують ніякої функції. Вони просто візуально зливаються з фізичної рамою. Ось приклад невдалого оформлення роботи - вінка з троянд. Поля завузькі і робота загалом виглядає негармонійно:


Дуже широкі поля в багатьох випадках також недоречні, оскільки надмірно велике паспарту може відволікати увагу від самого зображення. Ще одні троянди для прикладу:


Ширина бічного поля, як правило, знаходиться в межах від 1 / 3 до 1 / 2 вузького боку зображення. Ліве поле повинно дорівнювати правому. Верхнє поле часто вибирають приблизно такого ж розміру, що й бічні поля. Нижнє поле, зі згаданої вище причини, часто роблять дещо більшим.

Іноді все-таки допускаються широкі поля паспарту. Така ситуація може, наприклад, виникнути, якщо зображені на вишивці об*єкти самі по собі не збалансовані, якщо вони щільно заповнюють картину і ніби тиснуть зсередини на її межі. Ось класичний приклад - дизайн Дж.Клейтона, маленький але щільно зацяткований, що потребує достатньо широкого паспарту для балансу smile

Для вертикальних вишивок із співвідношенням сторін a / b = 2 / 3 непогано працюють такі формули: бічне поле = a / 3; верхнє поле = b / 5; нижнє поле = b / 3. Ці співвідношення дозволяють визначити не тільки розмір паспарту, але і розташування самого зображення.

Кілька слів про колір паспарту

Якщо мова йде про чорно-білі вишивки, то частіше за все має сенс вибирати паспарту будь-якого сірого відтінку (від білого до чорного).

Білий колір зорово збільшує роботу, у той час як чорний зменшує її. На білому тлі зображення як би виступає вперед на передній план. Чорне паспарту є як би віконцем, крізь яке ми дивимося на те, що знаходиться за площиною картини. Сірий колір виконує проміжну функцію. По відношенню до зображення він максимально нейтральний.

Проте у кожного кольору є і свої недоліки. Так, наприклад, білий колір паспарту може зайво відволікати глядача від самого зображення, а чорний здатний негативно вплинути на правильне сприйняття тональностей. Не ідеальний і сірий колір - іноді він робить вишивку монотонною і нудною. Крім того, зберігаючи нейтральність по відношенню до вишивки, сірий колір може дисонувати як з близько розташованими об'єктами, так і з інтер'єром в цілому.
 
 
Треба сказати, що від інтер'єру взагалі залежить багато чого. Навряд чи має сенс вішати на одну стінку поруч дві роботи, які істотно відрізняються рамками.

Розвіска та оформлення робіт вимагають творчого підходу. Однозначних рішень тут бути не може. У будь-якому випадку, остаточне рішення завжди багато в чому визначається смаком і поглядами автора.

Часто зустрічається рекомендація вибирати замість білого такий колір, який трохи темніше найсвітліших елементів зображення. (Або, відповідно, замість чорного використовувати такий колір, який трохи світліше самих темних тіней.) Порада ця не погана, але на практиці скористатися нею далеко не просто.

Для кольорових зображень можна використовувати паспарту як в чорно-білій гамі, так і кольорові.
При використанні кольорових паспарту доцільно орієнтуватися на спокійні, приглушені тони. Колір паспарту найчастіше вибирають в тон якого-небудь елемента зображення. Я найчастіше вибираю паспарту того кольру, якого мало у вишитій роботі.
 Окремою окрасою роботи може стати розписне паспарту, якого у столиці Буковини також не дістати. Ось приклад овального розписного паспарту на одному з дизайнів Dimensions:


Крім того, значно прикрасять вашу роботу декоративні елементи - так звані "сліпи". Їх у "Художньому салоні", наприклад є 3 види.  Зазвичай - це металічні планки шириною до 0,5 см. Бувають сріблясті і "під золото", рівненькі і візерунчасті. Сліпи накладаються на внутрішній край паспарту і безпосередньо межують з вишивкою. Приклади робіт зі сліпами.


У кількох моїх роботах оформлення виконане зі сліпами, вони реально дуже прикрашають smile Такі варіанти мені дуже подобаються.

Дуже модними сьогодні є розписні паспарту та багети. Деякі розписні паспарту мені подобаються. Розписні багети подобаються менше, бо вони фактично перестають виконувати функцію багета, а стають продовженням картини. Ось приклад розпису широкого багета:

Тепер - про вибір скла.
Скло може бути звичайним, антибліковим і музейним.
Антиблікове скло - це скло з особливим напиленням, яке не відсвічує при попаданні сонця або світла. Воно має властивість відштовхувати сонячні промені, запобігаючи вигорянню кольору на нитках вашої вишивки. Чомусь у мене є великі сумніви щодо того, чи справжнє антиблікове скло продають у Чернівцях. Я б не сказала, що це скло з напиленням. Швидше - це скло з пупирками, як на душових кабінах... Музейного скла у нас тут не дістати. Але воно захищає роботу від сонячного проміння на 80%!

Я надаю перевагу звичайному склу, бо місцеве антиблікове, як на мене не таке вже і анти-блікове. При використанні подвійного паспарту або сліпа, воно дає дуже відчутний ефект розмитості зображення. При накладенні на вишивку без паспарту або з простим паспарту вигляд нормальний. Якщо ви віддаєте перевагу в оформленні звичайному склу, то можу порадити розміщувати роботу подалі від вікна і сонячного світла.


Поекспериментувати з оформленням картин можна у віртуальній багетці - ось цій наприклад.


______________________________________________________________________________

Адреси багеток в Чернівцях

Магазин-салон "Художній салон"
м.Чернівці, вул.Кобилянської,23
тел. (0372)52-49-88б 57-85-32, графік роботи з 10.00 до 19.00, крім неділі

Арт-крамниця "Палітра"
м.Чернівці, вул.Богомольця,8
тел. 0952498693, 0968708452

Майстерня у висотці "Кварцу"
м.Чернівці, вул. Головна, 246, висотка Кварц, офіс 603
тел. 54-37-28, моб. 0505116569 (Андрій) - Увага у цій майстерні для учасниць Буковинського клубу сучасної вишивки "Вечорниці" діє знижка 10% (за умови пред*явлення дисконтної картки)!

Епіцентр
м.Чернівці, вул. Хотинська, 10-A
____________________________________________________________________

Категорія: Практичні поради і статті | Додав: Home_Fairy (07.04.2011)
Переглядів: 14285 | Коментарі: 4 | Теги: Буковинський клуб, Буковинський клуб сучасної вишивки, оформлення вишивок, Буковинський клуб сучасної вишивки , вишивка, Вечорниці | Рейтинг: 5.0/2
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Нове на форумі

Допоможи проекту, просто відправ
SMS-відгук про наш сайт!

SMS.копилка


Наше опитування

Ви вишиваєте на замовлення?
1. Ні. Але можу подарувати родичам, друзям, близьким
2. Іноді трапляється
3. Ні, не було нагоди
4. Постійно! Це мій другий заробіток
5. Вишиваю лише на замовлення
Всього відповідей: 62

Дружні проекти





Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0